foto1
.
foto1
.
foto1
.
foto1
.
foto1
.
Przyjdź i dołącz do nas !!! Dowiesz się wielu nowych rzeczy o współczesnym świecie z różnych dziedzin nauki i sztuki. Zawrzesz nowe przyjaźnie i poznasz ciekawych ludzi. Wspólnie będziemy się uczyć, śpiewać, malować, pisać, grać, słuchać muzyki, pływać, korzystać z "kawiarenki internetowej", również wędrować, zwiedzać, podnosić swoją kondycję i odpoczywać.więcej>>

Projekt, złożony przez Warszawski Uniwersytet Trzeciego Wieku, pod tytułem „Upowszechnianie kultury i sztuki na terenie Dzielnicy Mokotów poprzez: edukację kulturalną dzieci, młodzieży i dorosłych, Świat muzyki – śpiew i percepcja muzyki”, realizowany  w 2017 roku, otrzymał dofinansowanie z Miasta Stołecznego Warszawa Dzielnicy Mokotów Wydziału Kultury.

Edukacja seniorów powiązana z działalnością artystyczną na zajęciach wokalno-muzycznych prowadzona jest w dwu różnych formach: warsztatów zespołu wokalnego „Cantabile” i  seminariów specjalistycznych – „nauki słuchania muzyki” poprzez poznawanie oper – wielkiej formy muzyki sceniczno-wokalno-instrumentalnej.

Wyżej wymienione działania dydaktyczne, realizowane w bieżącym roku, są kontynuacją zajęć (z modyfikacjami) prowadzonych  od początku   powstania naszego Uniwersytetu.  

Warszawski Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Fryderyka Chopina, posiadający patronat naukowy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ma szczególną powinność w dziedzinie upowszechniania  muzyki –  i to zarówno w teorii, jak i  praktyce. Dlatego stara się wyjść naprzeciw tej powinności i  potrzebom sygnalizowanym przez słuchaczy.  Osoby  miłujące muzykę (śpiew i słuchanie muzyki)  rokrocznie ponawiają prośby o wznawianie tych zajęć, które realizują ich potrzeby i marzenia. Dodatkowo zajęcia te umożliwiają zdobycie umiejętności wokalnych, wiedzy  muzycznej, nie tylko dotyczącej charakteru  i struktury wykonywanego utworu, ale także jego twórców. Pozwolają zaprezentować przygotowany repertuar w taki sposób, aby występ dawał satysfakcję z jego wykonywania.

Warszawski Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Fryderyka Chopina od kilkunastu lat zachęca swoich słuchaczy do regularnej aktywności fizycznej,  zapraszając ich na zajęcia  gimnastyki rehabilitacyjnej. Od 2014 roku  nasz Uniwersytet prowadzi takie zajęcia przy wsparciu finansowemu Wydziału Sportu i Turystyki Dzielnicy Mokotów. Aktualny projekt pt. „Aktywny Senior” realizowany jest  w poniedziałki i środy w każdym tygodniu w sześciu grupach. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych rehabilitantów.  Przeprowadzane przez nich zestawy ćwiczeń zapobiegają i spowalniają choroby wieku starczego, jak choroby kręgosłupa, wzmacniają układ kostny, zmniejszają nadwagę, wzmacniają części ciała narażone na kontuzje, jednocześnie dbając o wyeliminowanie złych nawyków w życiu codziennym. Tak więc warto zacząć ćwiczyć, choćby już od dziś, a pozytywne skutki treningów pojawią się szybko.

                                                                                        Michalina Chojnowska

 

Regulamin MKiDN

Program MKiDN

Formularz zgłoszeniowy MKiDN

  

                                                               

                                                                                      

 TOWARZYSTWO

WARSZAWSKIEGO UNIWERSYTETU

TRZECIEGO WIEKU

imienia Fryderyka Chopina

02-502 Warszawa ul. Łowicka 21

tel.(022) 881 00 72,

adres: www.wutw.waw.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  

              SKRÓCONY  RAMOWY  PROGRAM

Mazowieckiego Konkursu Wiedzy o  Życiu i Twórczości Fryderyka Chopina

dla Członków Mazowieckich Uniwersytetów Trzeciego Wieku

21 września 2017 r. – 27 kwietnia 2018 r.

Wykłady prowadzi prof. dr hab. Barbara Irena Smoleńska-Zielińska

 Program wykładów

 1. Źródła twórczości Fryderyka Chopina.
 2. Dzieciństwo i nauka w liceum.
 3. Dojrzewanie, wschodząca sława – lata studiów (1826 – 1829).
 4. Wyjazd. Podróż w świat (1829 – 1831).
 5. Paryż i sława pianisty – „Pierwszy pianista Europy” (1831 – 1835).
 6. Dojrzałość twórcy (1835 – 1840).
 7. Lata stabilizacji. Nohaut (1841 – 1846).                                       
 8. Ostatnie lata. Samotność i kres (1846 – 1849).
 9. Dzieło Fryderyka Chopina, Etapy drogi twórczej.
 10. Podsumowanie.

 Seminaria poprowadzi prof. dr hab. Maria Korecka- –Soszkowska

 

Program seminariów

 1. Stan muzyki polskiej przełomu XVIII/XIX w. Początki  stylu narodowego.
 2. Okres dziecięcy i początki dojrzewania aż do 1826 r.

         Forma i charakter polonezów Chopina. Styl brillante.

 1. Edukacja w Szkole Głównej Muzyki.

         Formy klasyczne: wariacje, rondo, sonata, koncerty.

 1. Wyjazd z Kraju – Wigilia i Boże Narodzenie w Wiedniu.

         Forma Scherzo.

 1. Twórczość w  paryskich latach 1831 – 1837.

         Formy: Walce,  Fantasie-Impromptu cis-moll op. 66, Impromptus, Etiudy.

 1. Pobyt na Majorce. Preludia.
 2. Pełnia dojrzałości twórczej. Wielkie Polonezy. Forma.
 3. Nokturny chopinowskie. Pojedyncze dzieła: Bolero, Tarantella.
 4. Wielkie formy zwielokrotnione oraz pojedyncze: Ballady, Sonaty, Fantazja,     Barkarola
 5. Podsumowanie: powtórzenie wszystkich form. Interpretacja. Tempo rubato.

 Wykłady i seminaria będą odbywać się w dniach: 20.10.2017,   27.10.2017,  17.11.2017,  24.11.2017,  08.12.2017, 12.01.2018,  23.02.2018,  09.03.2018,  30.03.2018,  6.04.2018.

Konkurs odbędzie się 27 kwietnia 2018 roku.

                                                                                      Anna Jędrychowska

                                                                                    Koordynator projektu

 Projekt „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

 

 

                     Informacja o Mazowieckim Konkursie

               Wiedzy o Życiu i Twórczości Fryderyka Chopina

      Towarzystwo Warszawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Fryderyka Chopina serdecznie zaprasza melomanów,  członków UTW z Warszawy i z Województwa Mazowieckiego, kochających muzykę tego "rodem warszawianina, sercem Polaka, a talentem świata obywatela", do udziału w „Mazowieckim Konkursie  Wiedzy o Życiu i Twórczości Fryderyka Chopina”, który będzie realizowany w dniach od 20 października 2017 do 27 kwietnia 2018 r.

     WUTW otrzymało dofinansowanie  ten projekt  w ramach programu „Edukacja Kulturalna”,  zarządzanego  przez Narodowe Centrum Kultury, działające przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

     Projekt pt. „Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Fryderyka Chopina”  jest adresowany do wszystkich członków UTW Mazowsza. Składa się z dwóch części: przygotowania do konkursu – poprzez uczestniczenie w wykładach i seminariach oraz samego  konkursu.

     Zajęcia  będą prowadzone w wybrane piątki  w godzinach od 10.00  do 14.00, z tym że wykłady odbywać się będą  w Centrum Łowicka, seminaria – w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Wykładom będzie towarzyszyć muzyka odtwarzana, seminariom – muzyka żywa.

     Wykładowcy to  profesorowie, wybitni znawcy życia i twórczości Fryderyka Chopina – prof. dr hab. Barbara Irena Smoleńska-Zielińska, muzykolog i pedagog,  autorka ważnych publikacji,  m.in. „Fryderyk Chopin i jego muzyka” oraz „Fryderyk Chopin – poeta melodii", i prof. dr  hab. Maria Korecka-Soszkowska, pedagog i wybitna  pianistka, uczestniczka VIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, laureatka licznych krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali, wiceprezes  Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

     Konkurs, który odbędzie się 27 kwietnia 2018 r.,   będzie zwieńczeniem zdobytej wiedzy i  percepcyjnych umiejętności. Osoby uczestniczące w konkursie  powalczą o uzyskanie najwyższych lokat, które zapewnią im nie tylko satysfakcję, ale i nagrody pieniężne.

                                                                                     Anna Jędrychowska

                                                                                    Koordynator projektu

 

Okładka Skryptu

Plakat o Finale Konkursu

 

                    Mazowiecki Konkurs Wiedzy

             o Życiu i Twórczości Fryderyka Chopina

 W tym roku akademickim w naszym Uniwersytecie udało się zrealizować projekt wyjątkowy: Mazowiecki Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Fryderyka Chopina. Pomysłodawczynią i koordynatorką całości była Anna Jędrychowska.

Warto podkreślić, że nie było to jedno spotkanie konkursowe. Projekt składał się z dwóch części. Pierwsza to  kilkumiesięczny (od 20.10.2017 do 6.04 2018) cykl wykładów i seminariów poświęcony naszemu wybitnemu twórcy, będący przygotowaniem do udziału w zmaganiach konkursowych oraz  druga -  właściwy Konkurs (27.04.2018).  Program wykładów opracowała Barbara Smoleńska-Zielińska, natomiast seminariów –  Maria Korecka –Soszkowska. Całość pomyślano tak, aby przedstawić w ogólnym zarysie koleje życia oraz etapy drogi twórczej Chopina. Wybrane utwory przedstawiano w kontekście kultury muzycznej danego czasu i wydarzeń z życia kompozytora.

Na wykładach  dzieła muzyczne były ilustracją omawianych treści natomiast na seminariach muzyka była punktem wyjścia dla kolejnych zagadnień. Atmosferę seminariów współtworzyło nie tylko otoczenie  –  Park Morskie Oko, piękne wnętrze Pałacu Szustra  ale przede wszystkim     artystyczne wykonania utworów Chopina przez  Marię Korecką-Soszkowską,    z entuzjazmem przyjmowane przez słuchaczy. Bliskość żywej  muzyki na gorąco komentowanej,  z pewnością przyczyniła się do dobrego zapamiętania przez nich wybranych utworów. Natomiast na wykładach (prowadzonych przez Barbarę Smoleńską-Zielińską) formą podsumowania  i utrwalenia wiedzy o kolejnych etapach życia  kompozytora były prezentacje z wykorzystaniem przeźroczy wyświetlanych na ekranie. Tu trzeba zauważyć, że sprawne działanie  aparatury odtwarzającej muzykę  i wyświetlającej  przeźrocza, jak również oprawę fotograficzną Konkursu zawdzięczamy Janinie Polak-Ryś.

Zwieńczeniem całości był udział w Finale  Konkursu. Od razu powiedzmy, że  rezultaty przerosły  oczekiwania jurorów w osobach profesorów: Jagny Dankowskiej, Małgorzaty Komorowskiej, Andrzeja Pytlaka, którzy podkreślali wysoki poziom Konkursu. Słuchacze bardzo dobrze  poradzili sobie  z  testem wiadomości, zawierającym 31 pytań  (należało wybrać właściwą odpowiedź z trzech podanych). Ale również zaskakująco dobrze ze sprawdzianem percepcji muzyki. Uczestnicy słuchali  nagrań 5 fragmentów utworów Chopina. Należało podać tytuł utworu, ewentualnie gatunek, do jakiego utwór należy np. etiuda, polonez itp. Wreszcie w ostatnim zadaniu   krótko uzasadniali  potrzebę obcowania z  muzyką Chopina.

Oto na koniec kilka przykładowych wypowiedzi. Pani Joanna Kikolska-Lesiak (I nagroda): emocje, melodyjność, polskość. Scherzo h-moll, Preludium Des-dur, Koncert e-moll. Muzyka Chopina przenosi mnie w świat piękna, duchowości i wyzwala same dobre uczucia.

Pani Danuta Lewito (II nagroda): Muzyka Chopina jest mi bliska, ponieważ jest bardzo polska, szczególnie mazurki, jest emocjonalna, romantyczna i wyróżnia się w stosunku do innych kompozytorów, dla mnie jest rozpoznawalna. Bliskie są mi polonezy, preludia, walce i scherza –  są pełne emocji i nastroju, dają mi po prostu szczęście.

Pani Barbara Kozłowska (III nagroda): Muzyka Chopina jest mi bliska jako Polce, gdyż w swoich utworach czerpał ze wzorów stylistycznych polskiej muzyki ludowej. Utwory późniejsze, dramatyczne są bardzo przejmujące i ich słuchanie zawsze wiąże się u mnie z mocnym przeżyciem duchowym. Nie można też nie zwracać uwagi na piękne linie melodyczne oraz bogatą instrumentację.

Pan Jerzy Maciejewski (wyróżnienie): Jest muzyką kojącą, wzruszającą, płynącą jakby z głębi duszy, polskiej duszy. Ta muzyka pachnie przyrodą kraju ojczystego. Słuchanie tej muzyki to jedna wielka przyjemność. Cała muzyka Chopina jest piękna. Nie umiem określić, które utwory najbardziej lubię.   

                                                                     Barbara Smoleńska-Zielińska

 

 UWAGA: Obrazy z Konkursu są zamieszczone w GALERII.

 

 

 

 

Warszawski Uniwersytet Trzeciego Wieku  im. Fryderyka Chopina, od marca 2017 realizuje trzyletni projekt pt.  „Pogodny Senior”, finansowany przez Biuro Polityki Zdrowotnej, Urzędu m. st. Warszawy. Głównym celem dotacji jest zmiana postrzegania starości i  jej wizerunku, zapobiegająca dyskryminacji społecznej seniorów, poprzez dostarczanie im wiedzy i umiejętności. Senior uczęszczając na zajęcia ma uświadomić sobie, że starość jest tylko upływającym czasem, a pokonywanie trudności codziennych –  tylko elementem życia. Słuchacze WUTW biorą udział w  wykładach specjalistycznych  i  warsztatach.   Tematy wykładów  dotykają  trudnych sytuacji codziennych, takich jak umiejętność pokonywania stresu czy depresji,  technik i  metod pozwalających zachować  i wzmacniać uwagę i   pamięć, stosować zdrowy styl życia. Warsztaty zaś mają dodatkowy walor –  bezpośredni kontakt ze specjalistami,  uczą, jak rozwiązywać problemy  zdrowotne  fizyczne i psychiczne, jak prawidłowo się odżywiać i uprawiać sport. Warto więc korzystać z aktywnego uczestnictwa w zajęciach „Pogodny senior”, pamiętając, że człowiek w każdym wieku ma szansę na wprowadzenie zmian i budowanie osobowości silnej emocjonalnie.                                       

                                                                                       Michalina Chojnowska 

                                                                                       Koordynator projektu 

 

Projekt „Działalność merytoryczna i organizacyjna Towarzystwa Warszawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Fr. Chopina w latach 2016-2019”, współfinansowany przez Urząd m.st. Warszawy, obejmuje prowadzenie zajęć edukacyjnych dydaktyczno-programowych, artystyczno-twórczych, kulturalnych, wydawniczych i integracyjnych.

Wykłady i seminaria, całkowicie dotowane przez Urząd m.st. Warszawy, przyczyniają się do poszerzenia wiedzy słuchaczy z różnych dziedzin nauki i sztuki  oraz do podniesienia i utrzymania dobrej kondycji intelektualnej, psychicznej i  estetycznej słuchaczy.

Warsztaty komputerowe dla początkujących, dotowane częściowo, wyposażają seniorów w umiejętności niezbędne do stawienia czoła wyzwaniom współczesnego społeczeństwa.

W ramach działań edukacyjno-artystyczno-twórczych wyżej wymieniony  projekt obejmuje warsztaty malarskie,  warsztaty rękodzielnicze oraz warsztaty teatralne.

Zajęcia artystyczne umożliwiają osobom w nich uczestniczących zapoznanie się z nowymi technikami artystycznymi,  jak i indywidualną ekspresją. Zajęcia te wspierają kreatywność naszych słuchaczy.

Obrazy i eksponaty wykonane na zajęciach plastycznych (malarskich i rękodzielniczych) przez seniorów są prezentowane nie tylko na naszym uniwersytecie ale też  w czasie imprez okolicznościowych na terenie Dzielnicy Mokotów, wzbudzając bardzo duże zainteresowanie. 

 Na warsztatach teatralnych, prowadzonych przez reżysera, seniorzy poprzez ćwiczenia dramatyczne rozwijają swoje umiejętności aktorskie, uczą się wyzwalać różne  emocje, interpretować tekst, doskonalić pamięć. Sekcja teatralna uświetnia swoim występem wszystkie uroczystości obchodzone na naszym uniwersytecie.

W ramach projektu uniwersytet organizuje koncerty okolicznościowe i spotkania integracyjne, które są właściwą  okazją do  tworzenia serdecznej  atmosfery i poczucia wspólnoty wśród studentów UTW.

Dzięki otrzymanej dotacji z Urzędu m.st. Warszawy mamy możliwość wydawania biuletynu „Trzecia Młodość” o charakterze informacyjno-publicystycznym. Słuchacze mogą nie tylko uzyskać różnego rodzaju informacje o zdarzeniach  związanych z UTW, ale również  mogą publikować w nim swoje wiersze, artykuły czy też wspomnienia.

Projekt zabezpiecza pod względem finansowym również obsługę administracyjną uniwersytetu, co zapewnia sprawną organizację zajęć merytorycznych i działań administracyjnych.

                                                                          Elżbieta Kulawiak

                                                                        Koordynator projektu

Zajęcia